Cel konferencji

Cel konferencji ArchiVIP

 

Celem konferencji jest podjęcie debaty oraz wymiany doświadczeń w zakresie projektowanie w oparciu o  najnowsze technologie i materiały stosowane  w budownictwie obiektowym  XXI wieku wpływające na prawidłowe użytkowanie budynków. Istotny element konferencji stanowić będzie udział praktyków, co będzie niepowtarzalną okazją do wymiany poglądów oraz wypracowania wspólnych wniosków przez środowisko zarówno projektowe jak i producentów materiałów starających się sprostać wyzwaniom współczesnego budownictwa.

Tematyka konferencji.

Główne tematy obejmują zagadnienia  z następujących obszarów:

Konstrukcje budowlane

– czyli sposób powiązania elementów budowli w sposób poprawny pod względem zasad fizyki i ekonomii. Najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku to: fundamenty, ściany nośne, filary, (także słupy i kolumny), belkowania, belki i stropy lub sklepienia, wiązary lub więźba dachowa. Oprócz konstrukcji podstawowych, w budynkach występują także konstrukcje drugoplanowe, czyli: ściany działowe, schody, posadzki, pokrycie dachów oraz konstrukcje uzupełniające jak okna czy drzwi.

Architektura kubaturowa

– pojęcie architektury pochodzi od greckiego słowa  architekton, czyli główny budowniczy. Architektura jest, zatem sztuką kształtowania formy w powiązaniu z konstrukcją budowlaną w sposób, który organizuje przestrzeń niezbędną do zaspokojenia materialnych i duchowych potrzeb człowieka. W tym zakresie poruszane są tematy związane z kubaturą obiektów i elementami architektury zewnętrznej budynków użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych tzn.: dachy i stropodachy, zadaszenia, odwodnienia, elewacje, elementy nośne, systemy zamocowań, chemia budowlana, izolacje i hydroizolacje, oświetlenie architektoniczne, podjazdy i elementy małej architektury, hale i konstrukcje stalowe.

Architektura wnętrz

– jako sztuka  kształtowania wnętrz architektonicznych, obejmuje wystrój i wyposażenie ruchome z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia. W ramach Architektury wewnętrznej omawiane są tematy związane z architekturą wewnętrzną i wyposażeniem budynków użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych tzn.: podłogi, ściany, sufity farby i tynki dekoracyjne, oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny, stolarka otworowa, ścianki i elementy zabudowy wnętrz, ceramika ścienna i podłogowa, biała armatura i armatura sanitarna, wyposażenie toalet publicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, meble biurowe i elementy miejsca pracy.

Projekty architektoniczne

– prezentacja oryginalnych koncepcji architektonicznych realizowanych na terenie kraju i za granicą.
Nietypowe inwestycje, niekonwencjonalne formy kształtowania przestrzeni architektonicznej, niespotykane rozwiązania techniczne i technologiczne.